Automatica SA recrutează pentru sediul din București inginer vanzări experimentat, cu activitate relevantă în comerțul B2B cu produse de mare complexitate tehnică. Candidatul selectat va gestiona segmente de piață precum industrie, petrol și gaze, transporturi.

RESPONSABILITĂȚI:

  • Participă la întregul proces de prospectare piață – ofertare – contractare – livrare produse/servicii;
  • Dezvoltă strategii de vânzare și marketing pe segmentul de piață repartizat;
  • Crește cifra de afaceri a organizației și optimizează structura acesteia în conformitate cu obiectivele strategice ale business-ului;
  • Minimizează costurile cu procesul de vânzare, ca pondere în cifra de afaceri prin procesele implentate;
  • Prospectează piața pentru a găsi noi oportunități de afacere pe segmentul de piață repartizat;
  • Realizează documentația tehnico-comercială asupra cerințelor clienților și oportunităților de afaceri sosite în companie;
  • Se asigură de menținerea unei imagini pozitive în randul clientilor potențiali și existenți;
  • Realizează interfața cu departamentele interne astfel încât să transmită cu acuratețe termene limită, proiecte către client/beneficiar;
  • Colaborează cu departamentele implicate în proiect (ex. departamentul tehnic, aprovizionare, producție), astfel încât să obțină cotația solicitată de contractor/client;
  • Deschis și capabil să găsească soluții alternative pe parcursul proceselor de ofertare/contractare/derulare proiect, orientat către dezvoltarea business-ului;
  • Menține relații de colaborare cu clienții repartizați și în afara gestionării comenzilor;
  • Gestionează comenzile primite de la client (urmărește derularea comenzilor și colaborează cu departamentele inginerie, aprovizionare, producție, calitate, logistică, financiar în vederea finalizării acestora);
  • Oferă suport clienților prin efectuarea vizitelor la utilizatorii finali/client;

CERINȚE:

  • Experientă: peste 5 ani (în domeniu similar);
  • Studii superioare în domeniul inginerie (preferabil electrică, energetică);
  • O bună cunoaștere a industriei românești și/sau a domeniului petrol și gaze;
  • Limba engleză – avansat;
  • MS Office avansat;
  • Cunoștințe în sisteme de tip ERP, CRM;
  • Cunoașterea sistemului macroeconomic de referință pentru a evalua situația actuală, cât și tendințele;
  • Cunoașterea legislației specifice în domeniu;
  • Permis de conducere categoria B;
  • Competențe:
    • Orientare strategică;
    • Orientare către rezultat;
    • Orientare către client;
    • Capacitate de analiză și sinteză;
    • Colaborare și persuasivitate;
    • Expertiză profesională;
    • Diplomație;

 OFERTA:

  • Salariu motivant și diferite bonusuri;
  • Pachet de relocare pentru personalul din alte localități;
  • Programe de specializări în țară și în străinătate;
  • Cultură organizațională centrată pe dezvoltarea profesională a angajaților;
  • Lucrul într-o echipă de proiectare și producție de elită.

Contact: Teodora Petre – teodora.petre@automatica.ro