Automatica SA angajează INGINER SENIOR PROIECTARE ELECTRICĂ. Postul se adresează unui inginer cu vastă experiență în domeniul electric și tehnologie, în general. Experiența relevantă în proiectarea echipamentelor electrice de joasă și/sau medie tensiune constituie un avantaj esențial.

ATRIBUȚII:

  • Participă la ședinte de inginerie și alte întâlniri cu beneficiarul, la relevee și la definitivarea temei de proiectare;
  • Proiectează echipamentele electrice necesare, cu integrarea lor constructivă și funcțională completă în instalațiile în care se vor utiliza, conform temei de proiect;
  • Elaborează documentația tehnică pentru caiet de sarcini, memoriu tehnic, studiu de soluție, proiect tehnic, proiect – detalii de execuție și documentații de însoțire;
  • Participă la procesul tehnologic pentru execuție, acordă asistență la fabricație;
  • Acordă asistență tehnică departamentului vânzări și achiziții;
  • Evaluează ofertele tehnice ale furnizorilor de componente și subansambluri;
  • Efectuează vizite pe teren, antemasuratori, inspecții ale lucrărilor în curs, acordă asistență la verificări și PIF;

CERINȚE:

  • Studii superioare: inginerie electrică, electrotehnică, energetică sau automatizări
  • Limba engleză – nivel avansat, obligatoriu vocabular tehnic
  • Autorizări: ANRE – minim IIA
  • Cunoștinte de bază – obligatorii:
  1. Echipamente și instalații electrice de joasă tensiune;
  2. Echipamente de automatizare, automatiz-ări cu PLC Siemens, Eaton, Schneider și/sau ABB;
  3. Mașini electrice și acționări.
  • Cunoștințe generale:
  1. Cunoașterea aparatelor electrice de JT și de automatizare de la producătorii Schneider, Siemens, Eaton, ABB;
  2. Experiență în proiectarea echipamentelor de tip MCC Sivacon, Okken și/sau X-Energy;
  3. Experientă în acționări pentru motoare de tip Altivar, Sinamic, ACS/ACQ;
  • Cultură tehnică generală:
  1. Automatizarea proceselor industriale complexe, sisteme SCADA;
  2. Traductoare
  • Utilizare software:
  1. Specific configurării, programării și parametrizării aparatelor și echipamentelor (de exemplu SIMARIS, XSOFT Codesys, STEP 7, DIGSI);
  2. EPLAN Electric – creare de proiecte, scheme, rapoarte, biblioteci, utilizare DataPortal;
  3. AutoCAD 2D și 3D
  4. SolidWorks – pentru integrarea proiectului electric în partea mecanică
  5. MS Office
  6. EPLAN ProPanel și Smart
  • Experiență în domeniul inginerie electrică de peste 10 ani;
  • Permis de conducere, categoria B;
  • Persoană energică, organizată, cu bune abilități manageriale;
  • Preocupare pentru calitate, respectarea termenelor și eficiența proceselor;
  • Gândire și orientare strategică;
  • Orientare către rezultat;

OFERTA:

  • Pachet salarial motivant și bonusuri;
  • Programe de specializări în țară și în străinătate;
  • Cultură organizațională centrată pe dezvoltarea profesională a angajaților;
  • Lucrul într-o echipă de proiectare de elită;
  • Pachet de relocare pentru personalul din alte localități;

Contact: Teodora Petre – teodora.petre@automatica.ro