RESPONSABILITĂȚI:

  • Identifică, evaluează și selectează potențialii furnizori din domeniul electric;
  • Administrează și dezvoltă portofoliul de furnizori autohtoni, cât și străini;
  • Negociează termenii contractuali – condiții de livrare, de plată, prețuri, garanții bancare – cu furnizorii;
  • Supervizează gestionarea eficientă a stocurilor;
  • Efectuează și urmărește bugetul de achiziții;
  • Supervizează stadiile de onorare a comenzilor plasate către furnizori conform condițiilor contractuale;
  • Stabiliește relații optime cu furnizorii, pentru rezolvarea în timp util și în bune condiții a problemelor uzuale;
  • Prospectează piața de profil și a condițiilor de achiziții/livrare iî vederea optimizării continue a stocurilor;
  • Furnizează conducerii societății date, informații, raportări, referate, situații privind activitatea de achiziții;
  • Anunță departamentele implicate/interesate programul sosirii produselor achizitonate;
  • Răspunde și asigură păstrarea confidențialității unor informații și date de vânzare, indicatori economico-financiari, strategii de dezvoltare a societății, documentație, clientele și personal;
  • Pune la dispoziție, în timp util, departamentului financiar toate documentele corecte (originale);
  • Întocmește rapoarte privind rentabilitatea și le transmite către superiori și furnizori;
  • Asigură predarea facturilor/documentelor necesare în vederea efectuării operațiunilor vamale;
  • Găsește soluții în cazul descoperirii mărfurilor deteriorate după recepție și a diferențelor + sau – în gestiune;
  • Se asigură de buna funcționalitate a proceselor legate de IMPORT și EXPORT.

CERINȚE:

  • Studii și calificări/certificări: studii superioare, preferabil INGINERIE ELECTRICĂ
  • Experiență în domeniu:
    • peste 7 ani
  • Experiență în post similar:
    • 5 ani
  • Cunoștințe:
  • Cunoștințe avansate privind echipamentele și materialele specifice domeniului electric;
    • Cunoașterea principalilor furnizori din domeniu;
    • Cunoștințe de limba engleză (avansat);
    • Noțiuni privind condițiile de livrare și alte aspecte comerciale legate de exporturi;
    • Experiență în derularea operațiunilor de import;
    • Cunoştinţe operare PC (Windows, Microsoft Word şi Excel, Internet);
    • Permis de conducere categoria B.
  • Competențe:
    • Spirit de echipă;
    • Rezolvarea de probleme;
    • Inovație;
    • Planificare și organizare;
    • Multitasking;
  • Abilități și aptitudini:
    • Capacitatea de analiză și sinteză;
    • Abilitatea de a propune soluții noi și de a transforma ideile în beneficii;
    • Capacitatea de abordare din mai multe perspective;
    • Capacitatea de organizare a resurselor;
    • Capacitatea de a stabili priorități;
    • Abilitatea de a prioritiza task-uri;
    • Distributivitatea atenției;
    • Asumarea și respectarea task-urilor, deciziilor, termenelor propuse.

 OFERTA:

  • Pachet salarial motivant și bonusuri;
  • Programe de specializari în țară și în străinătate;
  • Cultură organizațională centrata pe dezvoltarea profesională a angajaților;

Contact: Teodora Petre – teodora.petre@automatica.ro